RUCH = ŻYCIE
Z wiekiem, u każdego człowieka maleje sprawność mechanizmów regulacyjnych, zmniejsza się odporność na zakażenia bakteryjne i wirusowe a także zwiększa podatność na stres psychiczny.
Jednym z najważniejszych czynników spowalniających proces starzenia się organizmu jest systematyczna aktywność fizyczna, która pozwala na wydłużenie fizycznej sprawności i niezależności i tym samym poprawę jakości życia.
Aktywność fizyczna posiada właściwości hamujące rozwój wielu niebezpiecznych chorób, takich jak: nadciśnienie, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, osteoporoza, otyłość itd. Poza tym, jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na wydłużenie życia ludzkiego, a także przeciwdziała zaburzeniom depresyjnym i lękowym. Wspomaga zwalczać stany bólowe, hamuje skutki niesprawności, zwiększając przy tym zdolność do pracy, równocześnie promując pozytywny i aktywny wizerunek osób starszych.
Jakoś życia ludzkiego maleje wraz z rosnącym wiekiem. Samodzielna egzystencja staje się coraz bardziej nieosiągalna ze względu na stan zdrowia towarzyszący ludziom w podeszłym wieku. Niestety, istotną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak aktywności fizycznej. Po przekroczeniu pewnego progu wiekowego w organizmie człowieka zaczynają zachodzić negatywne procesy. Mięśnie tracą elastyczność a stawy staja się mniej ruchliwe. Następuje także spadek masy mięśniowej oraz utrata sztywności tkanki kostnej, co z dnia na dzień powoduje coraz to mniejszą sprawność ruchową. Procesy te są nieuniknione. Jednak istnieje możliwość znacznego ich spowolnienia, poprzez regularne uprawianie sportu i odpowiednią zbilansowaną dietę. Systematyczne ćwiczenia zahamują proces mechanicznego starzenia się kości i obniżą ryzyko złamań.
Szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę!
Ruch powoduje przechodzenie cukru z krwi do komórki bez konieczności sięgania po insulinę (rewelacja u osób chorych na cukrzycę i otyłość).
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z UPRAWIANIA SPORTU
W STARSZYM WIEKU:
- oszczędzanie trzustki u osób zdrowych i chorych na cukrzycę,
- przesunięcie czasu przejścia na insulinę u osób chorych na cukrzycę II (najczęstsza postać u osób dorosłych),
- ograniczenie ilości branych na cukrzycę leków zarówno u osób przyjmujących leki doustne jak i insulinę – zysk zdrowotny i finansowy,
- większa sprawność ruchowa osoby zdrowej i osób chorych oraz związane z nim przedłużenie życia.
Pozostawanie w zaciszu domowego ciepła, niestety nie służy kondycji serca. Pozwól nam wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom względem zdrowia i przyłącz się do LIGI AKTYWNEGO SENIORA!
Grafik zajęć dla seniorów:
Gimnastyka rehabilitacyjna
(prowadząca: instruktorka fitness z uprawnieniami państwowymi Elżbieta Korgul)
wtorki i czwartki 8.00 – 9.00
Pilates
z elementami jogi i ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie kręgosłupa
(prowadząca: instruktorka fitness z uprawnieniami państwowymi Magdalena Wysokińska)
poniedziałki i środy 10.00 – 11.00
Cardio
ćwiczenia wzmacniające serce oraz układ krążenia
(prowadzący trenerzy personalni: Krzysztof Stolarczyk, Anna Jasielska)
od poniedziałku do soboty od 8.00 do 15.00
Konsultacje fizjoterapeutyczne
możliwość indywidualnej pracy z pacjentem
(prowadzący: mgr Grzegorz Meluch)
Porady dietetyczne
(prowadzący: Marian Kowalski, Krzysztof Stolarczyk)